Hall of fame

Hall of fame - Løbsrekorder

Rubjerg Knude løbet

Marathon

målt siden 2015, da ny rute blev lavet med Indlandsklitter og 2xFyr

 

HERRER:

 

1. 3:18:55 time 2015 Bruno Batsberg

2. 3:24:55 time 2015 Martin Nymann Larsen (Løbekompagniet)

3. 3:29:35 time 2016 Bruno Batsberg (Klub100 Danmark)

 

DAMER:

 

1. 3:42:31 time 2015 Heidi Johansen (AMOK Aalborg)

2. 4:19:49 time 2015 Line Folsted Kallehauge (Team Kallehauge)

3. 4:24:16 time 2016 Annette Holm (Odense runners)

 

 

 

½Marathon

Målt siden 2015, hvor ruten begyndte at følge kirkestien fra start.

 

HERRER:

 

1. 1:25:34 time 2018 Lars Bo Christiansen (LIUF Motionsboksning)

2. 1:30:13 time 2018 Jesper Henrik Lauritsen (LIUF Løb)

3. 1:30:29 time 2015 Jens Christian Mortensen

 

DAMER:

 

1. 1:40:53 time 2016 Maiken Sand-Jensen (Dromos)

2. 1:44:10 time 2016 Lene Broberg

3. 1:44:59 time 2017 Maibritt Sørensen Bach

 

 

 

14km løbet

Målt siden 2016, hvor ruten havde sin dåb

 

HERRER:

 

1. 0:59:17 time 2018 Martin Isbak (ThunderCats)

2. 1:00:58 time 2018 Aske Korsgaard

3. 1:03:04 time 2017 Richard Laursen (Bedford&County AC)

 

DAMER:

 

1. 1:08:39 time 2018 Mette Sand Olesen

2. 1:11:28 time 2016 Lena Thoft-Pedersen (Fredensborg AK)

3. 1:14:35 time 2016 Hanne Henningsen

 

I 2018 blev alle 14km desværre vist forkert ude ved Fyret af en depotmand. Derfor mangler løberne 400m i forhold til den rigtige rute, som er 14,4km. Tiderne fra 2018 er derfor korrigeret med 400m. Gns. hastighed pr. km er udregnet på 400m. Den ekstra tid er lagt oveni i tiden på resultatlisten. Den nye samlede tid vises herover.

 

10km løbet

Målt siden 2015, hvor ruten havde sin dåb

 

HERRER:

 

1. 43:10 min 2018 Christoph Reiberg

2. 43:24 min 2015 Jan Boysen (Bevern runs)

3. 44:00 min 2018 Anders Christensen

 

DAMER:

 

1. 47:54 min 2015 Stephanie Rösener (Bevern runs)

2. 51:06 min 2015 Gitte Svenningsen

3. 51:17 min 2018 Lisa Andersen

 

DRENGE 6-16 ÅR:

 

1. 53:44 min 2015 Marco Thomsen

2. 53:57 min 2015 Lasse Madsen (Skallerup Friskole 7. klasse)

3. 55:47 min 2015 Malthe R. Jensen (Hundelev Friskole 4. klasse)

 

PIGER 6-16 ÅR:

 

1. 1:05:19 time 2016 Sally Thomsen

2. 1:06:38 time 2018 Lærke Jensen

2. 1:08:52 time 2017 Mathilde Vadskjær Andersen

 

 

5km løbet

Målt siden 2014, hvor ruten blev ændret til den vi har idag.

 

HERRER:

 

1. 18:01 min 2014 Jonas Stoltze (Aalborg Øst Roadrunners)

2. 18:23 min 2014 Stig Malemberg

3. 18:38 min 2018 Christian Frølund

 

DAMER:

 

1. 19:59 min 2014 Aleksander Lada (Aalborg Øst Roadrunners)

2. 21:05 min 2014 Sofie Hintz

3. 23:05 min 2014 Eva Dong (Aalborg Øst Roadrunners)

 

 

DRENGE 6-16 ÅR:

 

1. 24:37 min 2017 Malthe Haugaard Rømer (Poulstrup Friskole 4. klasse)

1. 24:37 min 2018 Frej Nymann Bukholt (Poulstrup Friskole 4. klasse)

3. 25:54 min 2016 Malthe Haugaard Rømer (Poulstrup Friskole 3. klasse)

 

 

PIGER 6-16 ÅR:

 

1. 18:17 min 2016 Sintia

2. 20:02 min 2016 Laura Haugaard (Lønstrup Smykkedesign)

2. 20:02 min 2016 Silje Rask Kegel (Lønstrup Smykkedesign)

 

 

 

Børneløbet 2,5km

Målt siden 2014, hvor ruten blev ændret til den vi har idag.

 

DRENGE:

 

1. 10:19 min 2018 Jonas Olesen

2. 10:24 min 2018 Adam Jungblut (Skallerup Friskole 4.klasse)

3. 10:42 min 2018 Albert Houlberg Bachhausen

 

PIGER:

 

1. 10:20 min 2018 Frederikke Lauritsen

2. 10:42 min 2018 Alexa Groll (RLC)

3. 10:36 min 2014 Liv Holst Andreassen

 

 

Cykelløbet 22 km

Målt siden 2017, hvor ruten blev ændret og man cykler over målstregen.

 

DRENGE

 

1. 43:00 min 2018 Niclas Lyhne

2. 46:01 min 2017 Steffen Kjeldgaard Jensen

3. 47:02 min 2018 Cris Gertsen

 

PIGER:

 

1. 51:37 min 2017 Beate Hauschke (Ruderholm Flensburg)

2. 58:05 min 2017 Gitte Svenningsen

3. 01:07 time 2017 Emila Bukholt Kristensen (Poulstrup Friskole 6. klasse)